Főoldal » Parentifikáció

Nem érhető el leírás a fényképhez.

 

 

Parentifikáció – mikor túl gyorsan kellett felnőnünk

 

A parentifikáció jelenségét először 1973-ban Böszörményi- Nagy Iván és Geraldine M. Spark családterapeuták írták le, mi szerint bizonyos családokban a gyerekektől elvárják, hogy szülői szerepet töltsenek be. Ilyen esetben a gyermek olyan feladatokkal szembesül, melyek nem életkorának megfelelőek, hanem mindig a felett álló terhek, melynek következtében nem tud koncentrálni a saját életkorának megfelelő kihívásokra.

 

Milyen feladatok lehetnek ezek?

 

 A parentifikáció érzelmi és instrumentális formában is jelentkezhet.

 

Ha például a szülő a gyermektől várja azt az érzelmi támogatást, melyet alapvető esetben társától várhatná el, ha a gyermek lesz a szülő bizalmasa, vagy a család „közvetítője”, esetleg a gyermeket teszi felelőssé boldogságáért, akkor érzelmi parentifikációról beszélünk. Instrumentális esetben a gyermek olyan szülői feladatokat lát el, mint testvéreiről való – nem alkalomszerű- gondoskodás, a háztartás vezetése vagy például esti mese olvasása.

 

Bár ez a jelenség a családi életben sokszor láthatatlan és rejtve marad, hosszútávú következményei mégis komoly nehézségeket okozhatnak a felnőtt életükben.

 

Parentifikált személyeknél később gyakran tapasztalható párkapcsolati nehézség, erős alkalmatlanság érzés, munkahelyi nehézségek, saját határaik meghúzásában tapasztalt nehézség, valamint erős szorongás és akár depresszió is. Jellemző lehet még a perfekcionista, erős belső kritikával rendelkező személyiség kialakulása, aki szeretné a megjavíthatatlant is megjavítani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 Mit tehetünk felnőttként?

 

·        Beszélj róla! Első és legfontosabb lépés a gyermekkori nehéz érzések felismerése és validálása.

·        Fedezd fel, téged mi tesz boldoggá! Ha sikerült elfogadni a gyermekkori történéseket, egy lépéssel közelebb leszel a saját határaidnak meghúzására való képességhez, valamint ahhoz, hogy megismerd mi az, ami téged és a te belső gyermeki éned boldoggá tudja tenni, megnyugtat.

 

·        Koncentrálj a jövőre! Ha ezeket az érzéseket sikerült felismerni és elfogadni, úgy apránként sikeresen feldolgozhatjuk, és újra írhatjuk kapcsolati sebeinket.

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top