„Ismerd meg önmagad!”- áll a híres delphoi jósda homlokzatán. Ez a felütés akár egy szlogen is lehet napjainkban, amikor egyre inkább előtérbe kerül az önismeret, önmagunk megismerésének fogalma. Egyszerűnek tűnhet, hiszen saját magunk számára a középpont az Én, azaz mi magunk vagyunk, és a saját tapasztalataink; az a kép, ahogyan szemünk a világot szemléli. Az egyes személyiségjegyeinkkel, öröklött mintázatainkkal, vágyainkkal, motivációnkkal, szükségleteinkkel, gondolatainkkal és érzéseinkkel való „együttélés” azonban nem jelenti azt, hogy ismerjük a kialakulásukat, az okukat, és a működésüket. Ahhoz, hogy a világban a saját vágyainkhoz, értékrendünkhöz hűen tudjunk élni, nélkülözhetetlen, hogy önfeltáró munkát végezzünk.

A görögországi delphoi jósda napjainkban

Hogyan szerezhetünk önismeretet?

Megfigyelhetjük, hogy társas közegben hogyan viselkedünk, az egyes emberek milyen érzéseket, milyen viselkedést váltanak ki belőlünk. A mások által megfogalmazott visszajelzés is nélkülözhetetlen akkor, hogyha hiteles.

Saját működésünket, érzéseinket érdemes tanulmányoznunk. Feltehetünk magunknak olyan kérdéseket, ami a családunkkal, környezetünkkel, életmódunkkal, baráti körünkkel kapcsolatos, de a belső történéseinkkel kapcsolatban is kutakodhatunk. Ezen belül érdemes megvizsgálni az érzéseinket, a vágyainkat, a céljainkat, bármilyen helyzetről legyen is szó.

A zene, a könyvek, a filmek mind-mind feldolgozták már az önmegismerés témáját, sőt, napjainkban egyre népszerűbbé válnak.

Sokszor egy külső, megbízható személy bevonása is segítségünkre lehet. Ha elakadunk, vagy mélyebb önismereti munkát szeretnénk végezni, érdemes pszichológiai tanácsadást igénybe venni. A pszichológia számtalan módszert ismer, mellyel megismertethet magunkat önmagunkkal, bármely irányzatról legyen is szó. Az egyéniben végzett munka mellett akár egy terápiás csoportot (pl.body work, pszichodráma stb.) is választhatunk, ahol mások és a felmerülő témák által szintén közelebb kerülhetünk önmagunkhoz.

 

Scroll to Top