Főoldal » Szolgáltatásaink » Pszichiátriai szakrendelés

Mi történik pszichiátriai vizsgálat során?

A pszichiátriai a lelki betegségek tudománya. Pszichiátriai vizsgálat során a pszichiáter meghallgatja a páciens vezető panaszait, majd részletes kórelőzményt vesz fel. Kórelőzmény felvétele során kitér a korábbi neurológiai és belgyógyászati kezelésekre. A panaszok, tünetek és a kórelőzmény alapján, valamint a klinikai benyomás alapján nemzetközileg jóváhagyott diagnosztikus kategóriákba sorolja a mentális zavarokat. Fontos a pszichiátriai gondolkodásban a biopszichoszociális megközelítés, mely a kialakult mentális problémák eredetét korábbi pszichológiai traumák, biológiai eltérések és szociális krízisek, élethelyzeti nehézségek valamilyen arányának és együtt állásának tekinti.

A megfelelő diagnózis felállításához esetenként tünetbecslőskálákat, önkitöltő teszteket is alkalmazhat.

A modern pszichiátriai vizsgálatok során fontos az egyénre szabott terápiás terv, melyben nagy hangsúlyt kapnak a páciens igényei. A diagnózis alkotás követőn a terápiás tervbe a pácienst is bevonja a rendelő pszichiátere. A gyógyszerbeállítás a legújabb szakmai protokollok alapján történik diagnózis alkotás követően. Rendelés során egyik speciális fókusz a bipolaris spektrum zavar felismerésére űés a depressziós epizód adekvát gyógyszeres ellátására. Szorongásos panaszok esetén csak átmeneti ideig benzodiazepinek adása, hosszú távon függőséget nem kialakító korszerű gyógyszerek beállítása is szempont. Pszichotikus tünetek esetén antipszichotikus kezelés beállítása történik.

Részletes tájékoztatás elengedhetetlen részét képezi a pszichiátriai vizsgálatnak.

A pszichiátriai szakorvosi rendelés magában foglalja az anamnézis felvételét, a diagnosztikus interjút, majd diagnózis alkotást, valamint szükség esetén adekvát gyógyszeres kezelést, amit szupportív betegvezetéssel ki lehet egészíteni. Ezen felül a pszichoedukációs tevékenység, akut pszichiátriai állapotok felismerése is a pszichiátriai szakorvosi rendelés szerves része.

 

Anamnézis felvétel:

Részletes kórelőzmény felvétele (kitérve a gyerekkori pszichoszexuális fejlődés, korai traumák, addiktológiai anamnézis, gyógyszeres kezelések, gyógyszer allergiák, család pszichiátriai kórtörténet, szociális anamnézis, korábbi osztályos kezelések, belgyógyászati és neurológiai előzmények)

Diagnosztikus interjú:

Strukturálatlan diagnosztikus interjú során a vezető panaszokat hallgatja meg a pszichiáter, majd részletes vizsgálatot és feltárást  végez pszichiátriai diagnózisok irányába (depressziós tünet kritériumok, mánia tünet kritériumai, szorongások differenciál diagnosztikája, alvászavarok felmérése, pszichotikus tünetek felmérése, öngyilkossági rizikó becslése és felmérése, gondolkodás zavarainak feltérképezése, orientáció zavarainak feltérképezése, szexuális zavarok explorációja, kényszeres tünetek részletes felmérése, impulzus kontroll zavar és evészavarok feltérképezése, kognitív hanyatlás felmérése).

Pszichiátriai státusz meghatározása:

A kórtörténet, jelen panaszok és a diagnosztikus interjú, klinikai benyomásból közösen az orvos pszichiátriai státuszt határoz meg.

Diagnózis alkotás:

Pszichiátriai státusz, diagnosztikus interjú és anamnézis felvétele alapján pszichiátriai diagnózist alkot a pszichiáter, melyhez gyakran tünet becslő skálák és önkitöltő kérdőívek, félig strukturált diagnosztikus interjúkat is használ.  Testi betegség felmerülése esetén a pácienst tovább irányítja koponya MR vizsgálatra, esetleg laborvizsgálatra. Szükség esetén társszakmákat is bevonhat.

Terápiás terv:

Diagnózis alkotást követően terápiás terv  jön létre, melybe a pszichiáter pácienst partnerként bevonja és az ő igényeit is figyelembe veszi.

Gyógyszerbeállítás:

A gyógyszerbeállítás a legújabb szakmai protokollok alapján történik diagnózis alkotás követően. Rendelés során kiemelt hangsúlyt fektet a rendelő pszichiátere a bipolaris spektrum zavar felismerésére és a depressziós epizód adekvát gyógyszeres ellátására. Szorongásos panaszok esetén csak átmeneti ideig benzodiazepinek adása, hosszú távon függőséget nem kialakító korszerű gyógyszerek beállítása is fontos szempont. Pszichotikus tünetek esetén antipszichotikus kezelés beállítása történik.

Pszichoedukáció:

A rendelő pszichiátere nagy hangsúlyt fektet a páciens részletes tájékoztatására és terápiás terv létrehozásánál a páciens szempontjait is figyelembe veszi.

 

Mi a különbség a pszichiátriai rendelés és a pszichológussal történő ülések között?

A pszichológiai/pszichoterápiás ülések és a pszichiátriai magánrendelés mindkettő fontos szerepet játszik az emberek mentális egészségének támogatásában és kezelésében. Bár mindkettő a mentális jólétet célozza, mégis lényeges különbségek vannak közöttük, amelyeket érdemes megérteni.

 

Az alábbi linkre kattintva elolvashatja erről szóló cikkünket:

https://budaipszichologus.hu/mi-a-kulonbseg-a-pszichiater-es-a-pszichologus-kozott/

Scroll to Top