Főoldal » Gyakori lelki problémák » Családdal kapcsolatos problémák » Gyermeknevelési készségek fejlesztése

Munkánk során sok olyan szülővel találkozunk, akik bizonytalanok abban, milyen a jó szülő, mit és hogyan kellene szülőként tenniük ahhoz, hogy gyermekük harmonikusan tudjon fejlődni. Noha minden gyermek más és más, sok olyan nevelési kérdés van, amely minden családban megjelenik – függetlenül a gyermek temperamentumától.

Gyermeknevelési készségeket fejlesztő csoport

Üléseinken ezek a témák kerülnek középpontba: átbeszélésükkel, feldolgozásukkal fejleszthetőek azok a szülői készségek, melyekkel egységes nevelési hozzáállás alakítható ki. Ez segít a később megjelenő nehézségek megfelelő kezelésében.

Az alábbi felsorolás csak néhány fontosabb témakört említünk meg:

büntetés, fegyelmezés témaköre:
Mikor és hogyan kell büntetni? Milyen a hatékony büntetés? Lehet-e a büntetés verés, vagy minden körülmények között el kell kerülni?

  • Határokkérdése:
    Meddig mehet el a gyermek: mit lehet neki megengedni, és mit nem?  
  • Speciális fejlődési szakaszok: serdülőkor, dackorszak:
    Mit csináljak, ha mindenre azt mondja „nem”? Mit lehet tenni, ha mindig elutasítja a segítségemet, sosem azt csinálja, amit kérek tőle?
  • Önálló életre való nevelés:
    Hogyan lehet változtatni azon, hogy ne mindig mindenben az én segítségemet kérje a gyermek? Nem lehet rábízni semmit, mert mindig elfelejti. Mit lehet ilyenkor tenni?
  • Következetesség, engedékenység, rugalmasság:
    Mikor legyek vele szigorú, mikor legyek engedékeny? Mit tehetek akkor, ha szülőtársam/szüleim nem következetesen nevelik?
  • Felelősségteljes viselkedésre való nevelés:
    Mikortól lehet elvárni egy gyermektől, hogy viselkedéséért felelősséget vállaljon? Mikortól adjunk neki lehetőséget arra, hogy dönthessen önmagával kapcsolatos kérdésekben?

Tapasztalataink azt sugallják, hogy minél jobban felkészült egy szülő a lehetséges nehézségekre, és minél következetesebben tudja képviselni egyénileg kialakított álláspontját, annál könnyebb ehhez alkalmazkodnia a gyermeknek, így annál harmonikusabb tud maradni a gyermek-szülő kapcsolat.

harmonikus gyermekneveléshez szükséges szülői készségek csak kis mértékben velünk születettek, főképp másoktól tanult. Legtöbbször szüleink, barátaink segítenek benne, és saját tapasztalataink is formálják. Míg a régebbi időkben nagyobb hangsúlyt fektettek a szülők arra, hogy gyermekeik szülővé válása során átadják tudásukat, manapság ez a hagyomány egyre felszínesebb és hiányosabb, így egyre többször kénytelenek a szülők saját bőrükön megtapasztalni tapogatózó próbálkozásaik fájó következményeit.

Bizalommal várjuk jelentkezését az alábbi linken!

 

Scroll to Top