Főoldal » Szolgáltatásaink » Sportpszichológia » Sportpszichológia – Kinek ajánljuk?

Rendelőnk versenyzők pszichológiai ellátását vállalja, kezdve az utánpótláskorú sportolóktól egészen a profi, olimpiai szintig. Az élsportolók mellett szervezünk sportpszichológiai konzultációt edzőkkel, szövetségi kapitányokkal és szülőkkel is.

Rendelőnket minden olyan sportolónak ajánljuk, aki fejlődni szeretne a verseny mentális részében, és önismerete mélyítésével javítana sportkarrierjén. A foglalkozások segítik a versenyzőket a teljesítménystressz kezelésében, a koncentrációban és az önbizalom növelésében is. A versenyzés, – ugyanúgy, mint bármilyen más eleme a sportágnak – tanulható és gyakorolható.

Egyéni sportpszichológiai tanácsadás során a pszichológus és a sportoló ketten dolgoznak az adott nehézségen, de problémától függően bevonható a szakmai stáb is, elsősorban az edzők. Utánpótláskorú sportoló esetén a szülőkkel is szoros együttműködés szükséges. Az egyéni konzultációk rendszeres, havi 2-4 alkalmas találkozókat jelentenek. A foglalkozások időtartama alkalmanként 50 perc.

Csoportfoglalkozásokon minimum két fős csapatok vesznek részt, de akár egy egész futballcsapat közös felkészítésére is van lehetőség. Ezek a foglalkozások havi 2 alkalmas találkozókat jelentenek. A konzultációk időtartama alkalmanként 90 perc.

Edzőknek, szakedzőknek és szövetségi kapitányoknak sportpszichológiai továbbképzésre, esetmegbeszélő csoporton való részvételre is van lehetőségük. 

Gyakori sportpszichológiai kérdések

Önértékelés és önbizalom:

Önbizalommal élni önismeret is egyben. Ez a folyamat összefügg a motivációinkkal, a cselekedeteinkkel. Az önbizalomból következik az önértékelés és fordítva. Tisztában lenni a saját erősségeinkkel és gyengeségeinkkel óriási erőt ad a kezünkbe, megmutatja a fejlődési utat, és az elakadásainkat is, amelyek a bátor élet és önmagunk megvalósítása felé vezetnek.

 

Koncentráció:

Mennyire tudok odafigyelni az adott feladatra? Mennyire tudom fenntartani a figyelmemet? A koncentrációs problémák mögött nagyon gyakran teljesítményszorongás, külső elvárásokkal kapcsolatos elakadások vannak. A koncentráció egy fejleszthető képesség, gyakorlással rutinná, szokássá változtatható.

Kiégés:

A kiégés korunk népbetegsége, a megnövekedett versenynaptár, a folyamatosan növekvő elvárások, és sorozatterhelések miatt a sportoló elveszíti teherbíró képességét, motiválatlanná válik. Nagyon fontos megtalálni a megfelelő egyensúlyt, mind lelki, mind fizikai szempontból. A túlzott versenyzés egy ponton túl unalmassá válhat, ha a versenyző szokásból jár edzésre és megszokásból versenyez.

 

Motiváció:

Hogyan tartsam fenn motivációmat? Mik a céljaim? Milyen kis célok segítik az időbeosztásomat? A motivációs problémák mögött gyakran a rosszul szervezett időbeosztás, túledzés, fásultság áll. A célhoz vezető helyes fontossági sorrend egy jól felépített tervezéssel lehetővé teszi, hogy a sportoló lépésről-lépésre haladjon kitűzött célja felé, közben folyamatosan fenntartva az egyensúlyt a civil élet, és a sportolói lét között.

Teljesítményszorongás:

A teljesítményszorongás félelem. Ez jelenthet félelmet a vereségtől, és félelmet a győzelemtől is. Vajon a végkimenetel mennyire változtatja meg az életemet? Kinek kell megfelelnem a teljesítményemmel?
A külső elvárásból belső elvárás lesz. A sportteljesítmény nem a másoknak való megfelelésről kell szóljon. Nem az edzők, szülők vagy a kortársak lenyűgözése a cél. A teljesítmény elérésének vágya belülről kell, hogy fakadjon.

Vélemények

Scroll to Top