Az emberek nagy része, mikor egy terápiás folyamatra gondol, bizonyára elképzeli maga előtt a helyszínt, a rendelő hangulatát, talán még a fotelt is, ahol majd az ülések zajlanak. Sokaknak azonban nincs lehetősége megfelelő szakemberhez fordulni a távolság, esetleg az utazással töltött idő miatt. Az utóbbi években azonban az online terápiák egyre elterjedtebbek és népszerűbbek, amin az elmúlt időszak megpróbáltatásai szintén nagyot lendítettek.

Mára már számos kutatás és gyakorlati tapasztalat bizonyítja, hogy az online terápia legalább olyan hatásos, mint a személyesen végzett folyamatok többsége. Jellegében van némi különbség, hiszen a folyamat a saját, megszokott környezetünkben zajlik, valamint nem csak a helyszín, hanem a másik félről szerzett információk, benyomások is más jellegűek, gondoljunk csak a testbeszédre. Mindazonáltal sok esetben az otthoni környezet nyújthat segítséget abban, hogy oldottabban beszélhessünk nehézségeinkről, és megnyíljunk olyan témák kapcsán, amelyekhez személyes jelenlét esetén sokkal több időre lenne szükség. Emellett sokkal személyre szabottabb, könnyebben alakíthatjuk napirendünk szerint, hiszen otthonunk kényelméből folynak az ülések.

Az online folyamatok felépítése hasonló a személyes ülésekhez, amely során a kliens által hozott nehézség áll a középpontban, ennek feltárása, jobb megértése és megoldása az elsődleges cél. Ám ilyen esetekben jóval nagyobb hangsúly terelődik a kommunikációra, hiszen ez az elsődleges információforrás a szakember számára.

Kinek ajánlott?

Minden olyan személy számára, aki a távolság miatt nehezen talál megfelelő segítséget, esetleg a közlekedésre szánt idő döntő tényező az életében, vagy bármilyen oknál fogva nincs lehetősége a személyes jelenlétre. Fontos, hogy az ülések ideje alatt biztosítani tudjuk saját magunk számára a nyugodt és zavartalan környezetet, ahol bátran beszélhetünk nehézségeinkről, anélkül, hogy bárki hallaná.

Bár a legtöbb mentális nehézség kezelése jól működik online közegben (pl. depresszió, szorongásos zavarok, stresszel kapcsolatos nehézségek, pánikzavar, szerhasználattal összefüggő gondok), mégis vannak olyan terápiás módszerek, illetve lelki nehézségek, mely során nem javasolt az online folyamat. Erről minden esetben tájékoztatást kaphatunk az általunk választott szakembertől a megfelelő konzultácókat követően.

Andersson G, Titov N. Advantages and limitations of Internet-based interventions for common mental disorders. World Psychiatry. 2014;13(1):4–11.

Kocsis BJ, Yellowlees P. Telepsychotherapy and the Therapeutic Relationship: Principles, Advantages, and Case Examples. Telemed J E Health. 2018;24(5):329-334. 

Kumar V, Sattar Y, Bseiso A, Khan S, Rutkofsky IH. The effectiveness of internet-based cognitive behavioral therapy in treatment of psychiatric disorders. Cureus. 2017;9(8):e1626. doi:10.7759/cureus.1626

https://www.verywellmind.com/advantages-and-disadvantages-of-online-therapy-2795225

 

Scroll to Top