Főoldal » Szolgáltatásaink » Sportpszichológia » Sportpszichológia – Hitvallás és bemutatkozás

Rendelőnk alapvetően klinikai szemléletű, pszichoterápia központú. Elsődleges célunk – bármilyen esetről is legyen szó – az egészség megőrzése. Mentális egészség nélkül nincs fizikai egészség. Számunkra a legfontosabb érték az egészséges énkép, a személyiségben rejtőző potenciálok felkutatása, a mentális és fizikai jóllét egyensúlyának a fenntartása, és ennek mindennemű támogatása. Az emberre teljességként tekintünk.

Az élsport világszerte nagyon kiélezett és sajátos helyzetbe került. A sport ma kettős karriert kíván, egyrészt mivel csak nagyon kevés sportoló engedheti meg magának, hogy csak az edzésekre, versenyekre koncentráljon, mert a legtöbb versenyző az edzések mellett komoly tanulmányokat is folytat. Másrészt a mezőny egyre inkább összeér, jelentősen többen sportolnak ma, az ellenfelek száma megnőtt.

Ilyen feltételek mellett kell megtalálni az egészséges egyensúlyt, és kell teljesíteni az élet minden területén. Többek között ilyen kihívásokkal nézünk szembe, keressük a megoldást terápiás foglalkozásainkon.

Mi a sportpszichológia?

A sportpszichológia a sportoló ember pszichológiai jelenségeivel foglalkozó tudományág, amely a sportolók és versenyzők mindennemű fejlődését szolgálja. A tanácsadás során nem csak akut problémákat oldunk meg, hanem általánosságban is a fejlődésen dolgozunk. A sportolóknál leggyakrabban előforduló témakörök például: hogyan nyerjek? Hogyan legyek a legjobb? Mi a motiváció és hogyan tartsam fenn ezt a motivált állapotot? De fontos kérdések a vereség kezelése, a győzelem feldolgozása, illetve a tudatosság is.

Kik vagyunk mi?

A Budai Pszichológus Központ 2021-ben új rendelőrészleggel bővült, sportpszichológiai műhellyel bővítettük a repertoárunkat. Rendelőnkben sportpszichológusok, tanácsadó pszichológusok és gyerekpszichológusok egyaránt dolgoznak. A szakembereink pszichológiai képesítésük mellett, évtizedes versenysportolói tapasztalattal is rendelkeznek. Ezáltal személyes élményeikkel és sportpszichológiai készségeikkel segíthetik a sportolók felkészülését.
Megközelítésünkben mindig egyéni utakat keresünk: a különböző sportágának sajátos aspektusait figyelembe vesszük, majd a sportoló személyiségéhez, tempójához, problémájához igazítva keressük a megoldáshoz vezető utat.

A sportpszichológia technikái

Pszichológiai tanácsadás:

A testi erő mellett a mentális erő is fontos versenyzői kvalitás. Egy fizikai elakadásnál, (pl.: ha egy versenyző megáll erőnléti fejlődésében) gyakran a lelki egyensúly zavara áll, a sportoló kibillen a testi-lelki harmóniából. Általános érvényű szabály, hogy a fizikai fejlődés együtt kell, hogy járjon a lelki és szellemi fejlődés mértékével. A tanácsadás olyan problémákkal is foglalkozik, amelyek ugyan érintik a sportkarriert, de nem közvetlen oda tartoznak, mint pl.: a sportoló érzelmi élete, magánélete, konfliktuskezelési mintázatai, amelyek mind hozzájárulnak a harmónia megtalálásához.

Mentális tréning:

A mentális tréning technikája főként a sportólók teljesítményének fokozását segíti elő. Ez a módszer javítja a koncentráció képességet, és hozzájárul ahhoz, hogy a sportoló szellemi energiáiból kihozhassa a maximumot. Minden olyan technika idetartozik, amelyek ugyan sok gyakorlást igényelnek, de rendkívül hasznosak. Tapasztalataink szerint a sikerhez sokszor kis dolgok hiányoznak, de ha pár fontos dolgot megértünk saját tudatunk működéséről, már az is nagyban könnyíthet a célok elérésében.

 

Relaxáció:

A relaxációs gyakorlatok abban segítik a sportolókat, hogy az ellazult állapotot elő tudják hívni a kritikus helyzetekben, pl. a verseny előtti szorongás csökkentéséhez. A relaxáció megtanítja a sportolót, hogy az izomzat optimális állapota előhívható mentális technikával is. Ez által fejlődik a versenyző testtudata, testintegritása. Az ellazultság megvalósulhat fizikai és szellemi szinten is, a mentális ellazultság optimalizálja a helyes versenyzői hozzáállást, teljesítményfokozóvá teszi a lámpalázat.

Hipnózis/módosult tudatállapot technikák:

a módosult tudatállapotokkal dolgozó technikák lehetővé teszik pl. a versenyszituációk modellezését. A módszer segítségével a felkészülés időszakában úgy lehet gyakorolni a versenyhelyzetet, hogy nem kell hozzá ténylegesen versenyen lenni. A versenyszituációk megfelelő kezelése tréningezés kérdése, minél többet gyakorolja a sportoló a versenyzést, annál nagyobb rutinnal és nyugodtsággal áll majd oda a valós téthelyzetekben.

 

Scroll to Top