Főoldal » A közösségi média és a diétázás: milyen veszélyek leselkedhetnek ránk?

A napjaink egyik legtöbbek által letöltött applikációja, az Instagram, 2010-ben indult világhódító útjára. Azóta az Instagram a legnépszerűbb képmegosztó alkalmazássá vált. Ma már több, mint 150 millióan használják havonta – és ez biztosan még nem a vége. A közösségi média platformokkal együtt azon influenszerek száma is folyamatosan nő, akik a „fitspiration” képek mellett táplálkozási tanácsokat is megosztanak.

 

Egy 2017-es kutatás résztvevőinek 16%-a azt mondta, hogy az influenszerek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy milyen ételeket választanak, míg 32%-ukat arra motiválták, hogy egészségesebb evéssel kapcsolatos döntéseket hozzanak. Ha egészségesen étkezőkkel vesszük körbe magunkat, az minket is arra motiválhat, hogy egészségesen táplálkozzunk.

 

A közösségi média egyik velejárója, hogy az emberek állandóan másokhoz hasonlítgatják magukat. Ez negatív hatással lehet a testképre és az evési szokásokra egyaránt. Ezeket a kapcsolatokat már számos szakember vizsgálta. 

 

Brown és Tiggemann kísérletének eredményei szerint a vonzó celebek és kortársak képeinek való kitettség növeli a negatív hangulatot és a testképpel való elégedetlenséget, főleg a nők körében. Egy másik Tiggemann által vezetett kísérlet eredményei szerint a vékonyság-ideállal kapcsolatos képeknek való kitettség, az átlagos, pl. utazással kapcsolatos képekhez képest, nagyobb testre és arcra vonatkozó elégedetlenséghez vezetett.

 

Többen írtak a fitnesz influenszerek testképre gyakorolt hatásairól is. Egy 2020-as kutatásban a résztvevők fele bevallotta, hogy az ilyen profilok nézegetése után rosszabbul érezték magukat a testükben és a testképükkel kapcsolatban. Egy skót longitudinális kutatás eredményei alapján lehetséges, hogy a fitnesz influenszerek nagyobb hatással vannak a felhasználók testképére, mint egyéb fitnesszel és egészséges életmóddal foglalkozó oldalak.

 

 

De mégis mit lehet tenni a sok negatív hatás ellen? 

 

Íme néhány tipp, ami megkönnyítheti a mindennapjait:

 

1. Legyen tudatos a közösségi médián eltöltött idővel: könnyen megeshet mindenkivel, hogy gondolkodás nélkül görgeti a közösségi média platformokat. Az így eltöltött idő az életünk több aspektusára is káros lehet, köztük a testképünkre is. Próbáljon meg felállítani napi limiteket a telefonhasználathoz és tartsa magát hozzájuk!

 

2.Ha ez nem elég: akkor nyugodtan szakítson a képernyőjével egy kis időre. Legyen szó 15 percről, vagy egy egész napról, biztosan hamar érezni fogja ennek a pozitív hatásait.

 

3.Válogassa meg, hogy kiket követ: az Instagramon (és egyéb platformokon) okkal találhatóak a „némító” és „kikövetés” gombok – használja őket bátran! Próbálja kritikus szemmel megvizsgálni, hogy milyen profilokkal találkozik nap, mint nap. Kövesse ki azokat, akik posztjai miatt rosszul érzi magát a saját bőrében és negatívan hasonlítja önmagát hozzájuk.

 

4.Figyelje meg önmagát: próbáljon meg elcsendesedni egy kis időre és kérdezze meg magától, hogy hogyan is van egy hosszas Instagram görgetés után. Ha nehezebb érzéseket fedez fel, akkor nagy valószínűséggel nem Önnek megfelelő tartalmat követ, vagy egy kis szünetre lehet szüksége. Figyeljen a teste és lelke jelzéseire!

 

(Tóth Laura pszichológus írása)

 

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top